CUMHURİYET-TÜRK MUCİZESİ-2

CUMHURİYET-TÜRK MUCİZESİ-2

CUMHURİYET-TÜRK MUCİZESİ-2

TURGUT ÖZAKMAN SKU:10021989
Lütfen stok ve fiyat sorunuz.
Kategori : Roman / Öykü
Yayın Evi : BİLGİ
Basım Yılı :
ISBN : 9789752203631

1923-1938 Cumhuriyet Dönemini anlatan Cumhuriyet-Türk Mucizesi`nin bu ikinci kitabıyla Türkiye Üçlemesi son buluyor. Bu kitabı da okumanızı diliyoruz. Çünkü:

Çanakkale, Milli Mücadele ve Cumhuriyet bir bütündür. Yakın tarihimizi oluşturan bu üç aşamalı dönemim tarihini iyi bilmek zorundayız. Yoksa bugünü anlayamayız, yarını kestiremeyiz.

Çanakkale, Milli Mücadele ruhu, bağımsızlık sevdası, yurt sevgisi, azim, sabır ve akıl Cumhuriyette kucaklaşıp birleşti, Türk Mucizesi oluştu. Bazı batılı gözlemciler neden bu dönemi Türk Mucizesi diye nitelediler?

Millet M. Kemal Paşa`nın açtığı istiklal, milli irade v euygarlık bayrağı altında toplandı. Dünyaya egemen galiplere ve onların yardakçılarına karşı, yarı çıplak dört yıl daha dövüştü. Vatan düşmandan kurtarıldı.

Ama 1923`te Türkiye 12 milyon nüfuslu, Anadolu`da tek fabrikanın bulunmadığı, geri, ilkel, yoksul, bütün nüfusunun sadece % 7`i okur-yazar olan bir köylü toplumuydu. Kadın-erkek eşitliği söz konusu bile değildi.

Sıra milleti kurtarmaya gelmişti.

Gazi M. Kemal Atatürk ve ideal arkadaşları ortaçağı yenmek, çağdaşlığı gerçekleştirmek için bir avuç bütçe, halkın desteği ve uygarlık öncülerinin özverileri ile birçok siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik deyimler, olağanüstü atılımlar yaptılar. On beş yıla destanlar, efsaneler, harikalıklar sığdırdılar. Okudukça şaşacak, hayran kalacaksınız.

Bu tarihi doğru bilirsek aramızdaki birçok anlaşmazlık sona erer. Birçok sorunun kaynağı doğru tarihi kirleten yalanlardır. Doğru tarih kutup yıldızı gibi doğru, kurtarıcı yolu gösterir. Her alanda çağdaş uygarlığa ulaşmak, bunun gereklerini yerine getirmek zorundayız geri kalan dona kalır.

Sözün özü, Atatürk`e yürüyelim!

Stok Durumu: Sorunuz
 

Aynı Kategorideki Diğer Kitaplardan Seçmeler