İNSANCIL BİR TIP İÇİN

İNSANCIL BİR TIP İÇİN

İNSANCIL BİR TIP İÇİN

ŞÜKRAN HATUN SKU:10025727
Lütfen stok ve fiyat sorunuz.
Kategori : Sosyoloji
Yayın Evi : İLETİŞİM
Basım Yılı : 2012
ISBN : 9789750510748

Arka Kapak

"Hemen herkesin çocukluğunda hissetmiş olabileceği gibi çocuklar önce öğretmen, sonra da doktor olmak isterler. Bu iki meslek de çocukluğun hemen hiç çıkara yer olmayan doğal dünyasına yakın olduğu için istenir belki de. Sonraki yaşlarda araya erişkin dünyasının beklentileri karışır ve meslek tercihleri 'aklın' o bildik egemenliğine girer."

Şükrü Hatun, hem hekim hem öğretmen (tıp fakültesi öğretim üyesi) olmanın tatminiyle, yimserliğiyle yazıyor. Yani çocuk heyecanıyla... Hekimliğin önce "iyilik" olduğuna, olması gerektiğine inanarak. "Toplum için hekimlik" şiârını, bunun için anlatmaya çalışıyor. Günümüz sağlık politikalarının belki en önemli meselesini, sağlık hizmetlerinin piyasalaşmasını, bunun için sorguluyor. Hastayı müşterileştiren, icat ettiği hastalıkları pazarlayan bir tıp endüstrisi, bunun için endişelendiriyor onu.

Elinizdeki kitapta, tıp ve sağlık politikalarıyla ilgili denemeler yer alıyor. Sağlık politikaları, hastanelerin durumu, tıp eğitimi...

"Herkes her hastaneye gidebiliyor, ne güzel" manzarasının ardında pusuya yatan problemler... Sonra, "çocuklara kurulan saatler"...Çocukların, ergenlerin, gençlerin sağlık meseleleri (obezite, sözgelimi...) - ve sağlık sisteminin onlara borçlu olduğu şefkatteki kıtlık... Sonra, olanca yalınlığıyla yaşamın, olanca yalınlığıyla barışın dili, imkânı, umudu...

Şükrü Hatun'un yazıları, "bir yerlerde birileri tüm insanlar için endişeleniyor, insan-kardeşlerinin esenliğini düşünüyor" duygusunu veriyor. Olanca yalınlığıyla.
Sayfa Sayısı: 325

Stok Durumu: Sorunuz
 

Aynı Kategorideki Diğer Kitaplardan Seçmeler