RUZİ NAZAR-CIA NİN TÜRK CASUSU

RUZİ NAZAR-CIA NİN TÜRK CASUSU

RUZİ NAZAR-CIA NİN TÜRK CASUSU

ENVER ALTAYLI SKU:10026495
Lütfen stok ve fiyat sorunuz.
Kategori : Biyografi / Anı
Yayın Evi : DOĞAN
Basım Yılı : 2013
ISBN : 9786050911183

Yaşamını Sovyetler Birliğinin çöküşüne ve Türkistan mücadelesine adayan Ruzi Nazarın yaşamöyküsü... CIAda geçirdiği 40 yılın bilinmeyen yönleri...

"Ruzi Nazar Özbekistanlı bir Türk, Stalinin ordusunda Nazilere esir düşüyor, sonra CIA görevlisi. Türkiyede 11 yıl çalışıyor; 27 Mayıs darbesi, İnönü, Türkeş, Madanoğlu, MİT Müsteşarı Fuat Doğu gibi tanınmış isimler hakkında yazdıkları bu dönemden. Sonra İran devrimi, Afganistan, Sovyetlerin dağılması...
Enver Altaylının birçok bilinmeyeni gün ışığına çıkaran kitabı roman gibi akıcı, aynı zamanda akademik bir tez gibi özenli."
Taha Akyol

"Ruzi Nazarın hatıraları Türkiyenin odağında olduğu uzun ve karanlıkta kalmış bir tarih dönemine nihayet ışık tutacaktır. Kendi hayatı bu tarih döneminin kritik bir öznesi olan Sayın Altaylıyı bu önemli girişimi için tebrik ediyorum."
Mehmet Ali Bayar

"Sürekli heyecanla okunan bir siyasi tarih. Böylesi her zaman bulunmaz."
Prof. Dr. Ümit Özdağ

"20. yüzyılın koca dünya tarihi, bir tek kişinin hayatına sığabilir mi? Enver Altaylının su gibi akan kaleminden, Ruzi Nazarın roman sıcaklığında hayatını okurken bu soruya tereddütsüz evet cevabını vereceksiniz."
Prof. Dr. Mümtazer Türköne

"CIAnın Türk casusu Ruzi Nazarın hayat hikâyesi aynı zamanda bir Soğuk Savaş gizli tarih anlatımı olmuş; Enver Altaylının bu çalışmasından sonra Türkiyenin yakın siyasi geçmişi yeniden yazılabilir."
Murat YetkinSayfa Sayısı: 544

Stok Durumu: Sorunuz
 

Aynı Kategorideki Diğer Kitaplardan Seçmeler